Громадськість спільно з Омбудсманом розслідує порушення прав людини

0
Your rating: None

Терміном «свавілля міліції» вже, певно, нікого не здивуєш. Так сталося, що рівень довіри до цієї владної структури в Україні критично низький. При появі міліціонера на горизонті краще піти іншою дорогою, або звернути у зворотному напрямку. Люди зникають у райвідділах міліції, помирають від, нібито падіння з висоти власного зросту, відбувають покарання за злочини, яких не вчиняли. Найбільше від самоправства міліції потерпають вразливі групи людей, права яких і порушуються найчастіше. Це особи, які за життєвими обставинами стали на стежину комерційного сексу, а також наркозалежні та учасники замісної підтримувальної терапії (ЗПТ), яким можна легко «пришити» якусь справу, обшукати, зняти відбитки пальців, змусити підписати будь-які протоколи за те, щоб їх відпустили тощо.

28 серпня 2013 року розпорядженням Кабінету Міністрів України схвалено Стратегію державної політики щодо наркотиків на період до 2020 року. Її реалізація передбачає ряд заходів, спрямованих на зниження попиту на наркотичні засоби, а також курс на подолання застарілого стереотипу домінування силового підходу у вирішенні проблем наркоманії. Тобто, ставлення до споживача наркотиків повинно змінюватися – як до людини, що потребує лікування, а не покарання. На жаль, далеко не всі українські міліціонери правильно розуміють свою роль у суспільстві, а тому свавілля з їхньої сторони не вщухає. Невдовзі мине рік з дати ухвалення Стратегії, а проблема не зникає і навіть не зменшується – права даної категорії осіб порушуються й надалі. Може і не варто очікувати, що прийнятий документ докорінно змінить проблему найближчим часом, проте вихід знайшовся – створення нового механізму.

Обурена громадськість звернулася до Омбудсмана та ініціювала створення спільних громадсько-парламентських розслідувань. Завдяки такій взаємодії вже були притягнені до відповідальності працівники міліції, а в деякий випадках – прокуратури. В регіонах, де були проведені розслідування, зловживань стає менше, адже правоохоронці починають розуміти, що представники вразливих груп стали більш захищеними.

Навчання для громадських активістів з розслідувань в рамках проекту «Впровадження механізмів громадських розслідувань порушень прав споживачів наркотиків, учасників програм ЗПТ, РКС у співпраці з Уповноваженим ВРУ з прав людини задля загального покращення стану дотримання прав таких осіб» та за фінансової підтримки Міжнародного фонду "Відродження" організовує Асоціація УМДПЛ, яка працює над дотриманням прав та свобод людини в діяльності правоохоронних органів шляхом створення ефективної системи громадського контролю.

 «Запорукою діяльності такого механізму є те, що державні представники мають бажання підтримувати запроваджену форму розслідувань і зацікавлені у відновленні порушень прав громадян. Це як ніколи сьогодні є актуальним і важливим для побудови українського суспільства з високими стандартами захисту прав людини», – зазначила Гоменюк Марина, учасниця одного з тренінгів.

Справді, зараз, як ніколи, українське суспільство готове до змін. І саме завдяки втручанню громадськості можливі якнайшвидші зміни в процесі захисту прав людини та протидії їх порушення.

Автор: Анастасія Малинка