Країни ЄС висувають як умови зближення з Бєларуссю й Україною політичну лібералізацію

Жодної поблажливості і зближення без попередніх умов: на саміті "Східного партнерства" 30 вересня у Варшаві Бєларусь і Україна отримали попередження через допущені в різному ступені порушення прав людини, повідомляє Le Monde.

"Європейські лідери, які не бажають позбавляти надії бєларуське суспільство, розуміють, що Олександр Лукашенко був у глухому куті. Керована економіка відстає, національна валюта з початку 2011 року різко падає, інфляція стрімко зростає. Бєларуському президентові життєво необхідні іноземні кредити", - констатує кореспондент Пйотр Смоляр. Європа готова фінансувати важливі проекти, але тільки за умови політичної лібералізації. Згідно з польськими джерела, вона має проходити в два етапи: звільнення кандидатів, які брали участь в президентських виборах грудня 2010 року, проведення вільних парламентських виборів. Особливо вимогливу позицію щодо Бєларусі зайняла канцлер Німеччини Ангела Меркель, яка наполягає на посиленні санкцій до бєларуських офіційних осіб.

Щодо України європейці висловлювалися більш стримано, однак суд над Юлією Тимошенко завдав українській владі чимало клопоту: європейці все голосніше заявляють про політичний тиск на правосуддя, зазначає видання. "Саміт дав можливість закликати Віктора Януковича до відповіді. Український президент, який постійно заявляє про свої європейські прагнення, має зробити вибір: або звільнити Юлію Тимошенко, або поставити під загрозу угоду про асоціацію з ЄС, яку планувалося підписати в грудні 2011 року. Винесення вироку Тимошенко відкладено до 11 жовтня. Мабуть, припинення судового переслідування виключено, як і амністія. Залишається можливість якихось юридичних хитрощів", - пише на закінчення видання.

Крыніца: 

Переклад InoPressa