Україна стала лише частково вільною

Україна вже майже повернулась у 2004-й

За десятибальною шкалою, яка охоплює режими від повністю диктаторського до повністю демократичного, опитані Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва експерти оцінили ситуацію в Україні після першого року правління Віктора Януковича у 4,75 бали. Це дещо вище, ніж оцінка останнього року правління президента Леоніда Кучми.
Монополізація судової системи виконавчої владою внаслідок прийняття закону про судоустрій, деградація принципу рівності перед законом і судами, контроль владою основних засобів масової інформації та утиски свободи слова – такими експерти вважають наслідки першого року правління Віктора Януковича.

Вони угледіли "політизацію діяльності" СБУ, міліції й прокуратури, звуження права на захист від свавілля влади, зростання кількості довільних арештів. Серед інших діагнозів: скорочення економічних свобод і свободи підприємництва, посилення тиску податкових органів, зменшення прозорості місцевих виборів, свободи вибору і права бути обраним.

Опозиція "слабка та дезорієнтована"

Експерти відзначили появу перших політв'язнів і звуження свободи опозиційної діяльності. Вразливим місцем сьогоднішньої демократії опитані назвали слабку, дезорієнтовану опозицію і відсутність авторитетного лідера, який відповідав би вимогам сучасності. Тиск на право віросповідання і світогляду, згідно з думкою експертів, виявився, насамперед, в "експансії Московського патріархату, наданні державних привілеїв московському православ'ю за умов переслідування Української православної церкви Київського патріархату".

Опитування засвідчило ігнорування владою законів і Конституції, нерівність всіх громадян перед законом, фактичне стирання відмінностей між гілками влади, концентрація влади у президента і, як наслідок, "ручне управління країною" за відсутності реальних важелів впливу на владу. Результатом цього, на думку експертів, стала "тотальна корупція державного механізму на всіх його рівнях".

Розвиткові демократії заважає, на думку експертів, ще й нерозвинене громадянське суспільство. Тільки воно, як вважають опитані, сьогодні здатне запобігти сповзанню України в авторитаризм. Водночас директор Української Гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський вважає, що громадянському суспільству "складно протистояти всій правоохоронній системі, особливо якщо вона діє поза правовим полем".

Влада прикривається Савіком Шустером

Яворський повідомив про зростання проявів невмотивованого застосування сили міліціонерами. І що за минулий рік було зафіксовано вдвічі більше смертних випадків затриманих у райвідділах міліції. За даними Яворського, минулого року різко зросла кількість заборон на мирні зібрання громадян з боку міліції, а суди забороняли їх частіше, ніж за кілька попередніх років.

Єдиним вільним простором в українсь0